Borç Ödeme Duası (Verilen Borcu Geri Alma Duası)

Borç Ödeme Duası (Verilen Borcu Geri Alma Duası)

“Borç yiğidin kamçısıdır.” demiş büyüklerimiz. Bu nedenle midir nedir bilinmez ülke nüfusunun neredeyse %75’i borçlu. Her ne kadar borçlanmamıza neden olan bir çok olgu bulunsa da geri ödeme koşullarını yerine getiremeyeceğimiz yüklerin altına girmememiz bazen en iyisi olmaktadır. Ancak gerek bitmek bilmeyen ihtiyaçlardan gerekse maddi olanaksızlıklardan dolayı hiç birimiz engel olamayız o bitmek bilmeyen ve üzerine gittikçe çoğalan borçlanmalardan. Kurtulmak için bir çok çabada sarf ederiz oysa. Ek iş bulmak,daha çok çalışmak,fazla mesai,bireysel kredi başvuruları gibi bir çok yolu deneriz mevcut durumumuzdan kurtulmak adına. Ancak çoğu zaman bütün çabalarımıza rağmen içerisine düştüğümüz bu durumdan kurtulamayız. Çünkü hep bir şey eksiktir.

Biz çok iyi biliriz ki her şeyin başı duadan geçer. Biliriz ki “dünya dualar üzerine kurulmuştur.” Her ne işe kalkışacaksak öncelikle Yüce Allah’tan hayırlısını dilemek gerekmektedir. Yüce kitabımız Kuran’ı Kerimde yer almakta olan dualar arasında her derdimize,her ihtiyacımıza uygun çeşitli şekillerde okunması gerekli olan bir çok dua bulunmaktadır. İşte mevcutta var olan borçlanma ihtiyacınız için üzerinize düşen bütün çabaları sarf ettikten sonra oturup gerçekten gönülden isteyerek etmiş olduğunuz duanın mutlaka size geri dönüşü olacaktır. Sizde borçlarınızı kolaylıkla ödemek istiyorsanız;

  “Allahümme facirel hemmi ve kaşifei kurbi mücibe devatil muztrrine rahmanedünya vel-ahireti ve rahimehüma ente terhamüni rahmeten tuğnini biha ammen sivak” duasını her gün okumanız sizi feraha erdirmeye yardımcı olacaktır.

Duanın anlamında da yer almakta olan “Tasayı açan,kaderi gideren,darda kalanların duasına icabet eden,dünya ve ahiretin Rahman ve Rahim’i olan Allah’ım;bana merhamet eden sensin. Senden başkalarının merhametine ihtiyaç bırakmayacak şekilde rahmetinle bana merhamet eyle. Beni borç sıkıntısından kurtar ve beni borçlanacak hallere düşürme.

Bir başka dua olarak bilinen ve yine borçlarımızın ödenmesine yardımcı olmak amacı ile var olan;

Allahümme inni euzü bike minelhemmi vel hazeni ve eüzü minelaczi vel keseli ve üzü bike minelcübni velbuhli ve eüzü bike min galebeti’d deyni ve kahrirricali.” Duasını her gün düzenli olarak okuduğunuzda borçlarınızın kolaylıkla geri ödendiğini göreceksiniz. Kuşkusuz ki Yüce Allahın hikmetinden sual olunmaz. Duada da denildiği gibi;

“Allah’ım dünya ve ahirette gaile ve elemden,aczi ve üşengençlikten,korkaklık ve cimrilikten,borcun galebesinden ve insanların kahrından sana sığınırım. Diyerek ettiğiniz dua size mutlaka yol gösterici olacaktır.

Peygamber efendimiz (sav) var olan borçlarınızı bir an önce ödemeniz adına Allah’a sığınmayı tavsiye etmiştir bir hadisinde. Bizleri borçlanmanın kucağına iten kötü özelliklerden olan üzüntü, acizlik, tembellik, korkaklık ve cimrilikten korunmak için Allah’a bol bol dua etmemiz gerektiğini belirterek bizi nefsimizden bir tek duaların koruyacağını anlatmıştır. Kuşkusuz ki biz insanlar hayatımız boyunca bir çok zorlukla mücadele ederiz. Maalesef ki elimizde olmayan bir çok nedenden ötürü maddi anlamda çoğu zaman sıkıntılara düşeriz ve bunlardan geçici olarak da olsa kurtulmak adına borçlanma yoluna gideriz. Yada hayatta bir şeyler sahibi olmak isteyerek kendimize aldığımız ürünler adına borçların altına gireriz.

Borçtan Kurtulma Duası

Bütün bu borçlanmalardan kurtulmak adına;

“Bismillahi ala nefsi ve mali ve dini. Allahümme raddini bi kazaike ve barik li fima kuddire li,hatta la uhibbe ta’cile ma ahhartehu ve te’hira ma accelrehu. Duasını da sürekli okuduğunuz takdirde Allah sizlere kolaylıkla borçlarınızı ödemeyi nasip edecektir.

Duanın anlamı da “ Allah’ım,senin ismine, malımı,dinimi, ve neslimi emanet ediyorum. Allah’ım hükmüne beni razı kıl,kaderimde olanı bana mübarek kıl ki,senin geri bıraktığını öne almanı,öne aldığını da geri bırakmanı istemeyeyim. Nefesimin isyanını önle teslimi sağla” şeklindedir.

Her zaman borçlanan siz olmassınız elbette. Kimi zaman da size borçlananlar olabilmektedir muhakkak. Eğer zamanında bir arkadaşınız sizden borç para aldı ise üstelik bu yüklü bir miktar ve uzun zamandır ödenmeyen bir para ise ve siz arkadaşınızdan bunu isteyemiyorsanız işte bunun da çözümü dualarda saklı.

“Önce güzelce abdestinizi alıp Allah rızası için kıldığınız 2 rekat namaz sonrasında,1153 adet LEYSELEHA MİNDUNİLLAHİ KAŞİFEH okuyup, daha sonra YA MÜZİLLU KÜLLİ CEBBARİN ANİDİN Bİ GAYRİ AZİZİN SULTANİH’ en az 40 defa okuyunuz. Allah’tan da vermiş olduğunuz borcu geri almanızı kolaylaştırmasını dileyiniz. Emin olun bütün dilekleriniz kabul olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.