SENETLE ALIŞVERİŞ

Çalışan kişiler ay sonu gelmeden ceplerindeki paranın tamamı bitsin istemiyorlar. Ancak evlerinin önemli ihtiyaçları da sürekli ertelemek ile halledilecek gibi değil. Bankalardan alınan kredilerin ve kredi kartlarının dosya masrafı ve aldıkları faizler ise kişilere yeni bir krediye mal olacak kadar yüksek fiyatlı oluyor. Bu yüzden çalışanların yeni yollara yönelimi başladı. Kişiler artık aldıkları ürünleri kredi kartı ile ödemiyor. Peki, çalışanların yeni yöntemleri ne?

Çalışanlar senet ile alışveriş yaparak sadece alışveriş yaptıkları mağazaya belli bir ücret ödüyor ve bu ücrette makul ödenebilir düzeyde oluyor.

SENETLE ALIŞVERİŞ NASIL YAPILIR?

Senetle alışveriş seçeneğini artık sadece kredi kartı olmayanlar değil aynı zaman da kredi kartı olanlar da kullanıyor. Çünkü kredi kartına ödedikleri faizler artık kredi kartı kullanıcılarını da pes ettirmiş durumda kredi kartı kullanıcıları kartlarına gelen yüksek faizleri ödemek yerine düşük senet farkını ödemeye razı oluyor ve şuan senet uygulaması neredeyse tüm mağazalarda kullanılıyor.

Senetle Beyaz Eşya Nasıl Alınır?

Günümüzde nakit para ile eşya almak oldukça zordur. Özellikle doların düzensiz hareketlenmeleri ile birçok zam arka arkaya gelmektedir. Elbette bundan tekstil ve beyaz eşya satan firmalar da etkilenmektedir. Bu sebeple müşteriler senet ile alışveriş yapılan mağazalar aramaktadırlar. Senetle alışveriş artık birçok mağazada yapılmamaktadır. Fakat beyaz eşya konusunda firmalar bu hususta esneklik yapmaktadırlar. BOSCH, Arçelik ve Vestel gibi lider firmalardan senetle beyaz eşya alabilmektesiniz.

Senetle beyaz eşya veren firmalar, peşinat almadan , senetle, 36 ay vade seçeneği ile satışlarını gerçekleştirmektedir. Beyaz eşya satarken firmaların satış yolu farklıdır. Genel anlamda iki şekilde satış yapılmaktadır.

  • Bunlardan ilki, 36 ay vadelendirerek ödeme yapmanızı sağlamaktır. Bunu genellikle lider firmalar yapmaktadır. Bu firmalar bankalar ile anlaşarak kredi almanıza olanak sağlarlar. Fakat yine de işin içine bankalar girdiği için kredi notunuz, gelir belgeniz önem kazanmaktadır. Çünkü bu vadelendirmeyi, kredi üzerinden yapmaktadırlar. İhtiyaç kredisi adı altında çektiğiniz bu kredinin faiz oranları mağaza ile anlaşmadan dolayı uygundur. Ve en çok 36 aya kadar taksit seçeneğiniz bulunmaktadır. Kredi notunuz riskli grup içerisinde değilse, %90 bu krediden faydalanabilirsiniz.
  • Bir diğer seçenekte senet ile kredi vermektedir. Elbette ki senet kullanımının azaldığı bu günlerde, mağazalarda sizin ödeme yapabileceğinizden emin olmak isterler. Bazı mağazalar hariç tutulmakla birlikte, birçok firma sizden kefil talep edecektir. Kefil olarak getireceğiniz kişinin senetle alışveriş geçmişi bulunmalıdır. Beyaz eşya almak istediğiniz firmadan yapılan küçük bir alışveriş dahi kefil olabilmesi için yeterlidir.Bazı firmalarda sizden kefil talep etmeyebilirler. Fakat bu defa da kredi notunuzu sorgulatarak, ödeme yapıp yapamayacağınızı kontrol edebilirler. Bu aşamada kredi notunuzun yüksek olması da senetle satış yapılabilmesi için yeterlidir. Senetle bir ürün satın aldığınız zaman elbette ki bir faiz oranı üzerine eklenmektedir. Maalesef senet ile beyaz eşya satışlarında peşin fiyatına taksitlendirme gibi bir seçeneğiniz yoktur. Bu faiz oranı, taksitlendirdiğiniz ay ile doğru orantılıdır. Ne kadar çok vadeye bölünürse, faiz miktarı toplam tutarı o kadar çok etkileyecektir.

Bilgi: Senetle Satış Yapan Mağazalar Mobilyacılar (Senetle Halı – Beyaz Eşya)

Senetle Halı Nasıl Alınır?

Henüz kredi kartının hayatımızda bu kadar etkin olmadığı eski dönemlerde senet ile alışveriş yapılırdı. Birçok ihtiyacımız için senet karşılığı işlem yapabilirdik. Buzdolabı, çamaşır makinesi, küçük ev aletleri, halı, mobilya, perde gibi her türlü ev ile ilgili eşyalarda mağazalardan dilediğimiz ürünü alırdık ve bunun için senet yapmamız yeterli olurdu. Aylık ödemeleri bizim belirlediğimiz senetler! O dönemlerde alıcı ile satıcı arasında bir samimiyet ve güven vardı.

Günümüzde ise bu türlü işlemleri kredi kartı ile yapar olduk. Bu nedenle kredi kartlarının limiti artık bize yetmez hale geldi. Bankalar tarafından kredi kartınızın toplam limiti aylık ödeme gücünüze göre belirlenir. Bu nedenle limitinizi siz arttırmak isteniz dahi bankalar bunu kabul etmeyebilir. Büyük eşya alımları için kredi kartlarını çok fazla kullanmak istemeyiz. Normal bütçeli bir ailenin kredi kartı limitinin 2000-3000 YTL arasında olacağını düşünürsek, 2.000 YTL değerindeki bir buzdolabını bu kredi kartından satın almanız ve taksitlendirmeniz çok da mantıklı değil aslında. Acil durumlar için kullanabileceğiniz limitinizi tek bir ürünü satın almak için harcamış olursunuz.

Evinizin halılarını değiştirmek istiyorsunuz ve nakit paranız yok. Kredi kartınızda limitiniz yok veya var olan limitinizi bu işlem için kullanmak istemiyorsunuz. Bu durumda yapmanız gereken senet ile halı satın almak. Hala senet ile satış yapan mağazalar mevcut. Müşterilerine daha iyi hizmet sunabilmek için ürün satışlarında senedi araç olarak kullanan bu mağazalardan dilediğiniz halıyı satın alabilirsiniz. Bazı mağazalar peşin fiyatına satış yaparken, bazı mağazalar da hizmet bedeli olarak belirli bir komisyon ücreti talep ediyor. Bu komisyon bedelini isterseniz alışveriş tutarına ekleyebilirsiniz veya peşin olarak ödeyebilirsiniz.

Senetle halı nasıl alınır? Senet ile halı satışı yapan mağazalar hangisi?

Senet karşılığı halı satışı yapan mağazaların bazılarına aşağıda ulaşabilirsiniz. Mağaza seçeneklerinin tamamını burada sıralamamız mümkün değil elbette ki. Ancak dilerseniz daha fazla bilgiye internet üzerinden ulaşabilirsiniz mümkün. Böyle seçenekleri arttırmış olursunuz.

  • EVKUR
  • IŞIK AVM
  • MUTLU EVİM
  • HEDEF AVM
  • LEYDİ ÇARŞI
  • EVSHOP
  • ELDEN TAKSİT MAĞAZALARI
  • iksavm.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.